Vishay/Dale RNC50H1721BSRSL
RNC50H1721BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1721BSRSL
Brief Description
RES 1.72K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1721BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1721BSRSL
QUANTITY
RNC50H1721BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1721BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1721BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.72k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1721BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1721BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1721BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1721BSRSL
REG 3.3V 3A ADJ HRZ 12-SIP datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 12.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 320MW SOD323 datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
LONG BLADE TIP 10.41MM datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 02-3 datasheet.pdf
CONN HDR 84POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC RELAY SSR SPST-NC 100MA 4-SOP datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf