Vishay/Dale RNC50H1722BSB14
RNC50H1722BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1722BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.2K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1722BSB14.pdf
Availability of RNC50H1722BSB14
QUANTITY
RNC50H1722BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1722BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1722BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1722BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1722BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1722BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1722BSB14
IC OSC XTAL SSMINI-5 datasheet.pdf
RES SMD 7.87KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS SCKT datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
HDR STR SNGL 0.100" datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf