Vishay/Dale RNC50H1740BSRSL
RNC50H1740BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1740BSRSL
Brief Description
RES 174 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1740BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1740BSRSL
QUANTITY
RNC50H1740BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1740BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1740BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1740BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1740BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1740BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1740BSRSL
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN CAP 4POS UNIV-M-N-L YELLOW datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf