Vishay/Dale RNC50H1741FSB14
RNC50H1741FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1741FSB14
Brief Description
RES 1.74K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1741FSB14.pdf
Availability of RNC50H1741FSB14
QUANTITY
RNC50H1741FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1741FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1741FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1741FSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1741FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1741FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1741FSB14
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 48V datasheet.pdf
TERM BLK W/DIODE FOR TEST BG datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROMLESS 128QFP datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 39POS 2MM T/H datasheet.pdf
CABLE 3POS STRAIGHT SOCKET 1.5M datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 24.76MM datasheet.pdf
RES 12 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100K OHM 1% 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
2.4/5G DUAL BAND ANTENNA 150MM datasheet.pdf