Vishay/Dale RNC50H1743BSRSL
RNC50H1743BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1743BSRSL
Brief Description
RES 174K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1743BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1743BSRSL
QUANTITY
RNC50H1743BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1743BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1743BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1743BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1743BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1743BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1743BSRSL
DIODE ZENER 8.2V 200MW MINI3 datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 10% 300VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
SSD 128GB SCSI datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 5MM-30MM WIRE MOD datasheet.pdf
FUSE CERM 12A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.96A 82.4 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
D-SHAPE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS CABLE PIN datasheet.pdf