Vishay/Dale RNC50H1743FRB14
RNC50H1743FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1743FRB14
Brief Description
RES 174K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1743FRB14.pdf
Availability of RNC50H1743FRB14
QUANTITY
RNC50H1743FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1743FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1743FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1743FRB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1743FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1743FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H1743FRB14
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 330 OHM 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.53KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 26POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS R/A SDL PCB GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
BATTERY CABLE LUG (BCL-614-WP) datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf