Vishay/Dale RNC50H1761BSRSL
RNC50H1761BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1761BSRSL
Brief Description
RES 1.76K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1761BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1761BSRSL
QUANTITY
RNC50H1761BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1761BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1761BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.76k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1761BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1761BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1761BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1761BSRSL
CONN MINI OSP JACK 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 13A D2PAK datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 2.5MM 4.33" datasheet.pdf
OSC VCXO 1.544MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
11P MTA100 CONN ASSY GRN LF datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-24VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf