Vishay/Dale RNC50H1781DSRSL
RNC50H1781DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1781DSRSL
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1781DSRSL.pdf
Availability of RNC50H1781DSRSL
QUANTITY
RNC50H1781DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1781DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1781DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1781DSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1781DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1781DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1781DSRSL
RES SMD 1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf