Vishay/Dale RNC50H17R4FSRSL
RNC50H17R4FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H17R4FSRSL
Brief Description
RES 17.4 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H17R4FSRSL.pdf
Availability of RNC50H17R4FSRSL
QUANTITY
RNC50H17R4FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H17R4FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H17R4FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H17R4FSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H17R4FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H17R4FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H17R4FSRSL
RES SMD 487K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 245MHZ 16QSOP datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12V 3600RESOL 5M datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
.8 EDGE CARD CONN SMT L/F datasheet.pdf
LAMP INCAND T1-3/4 MID FLANGE datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf