Vishay/Dale RNC50H17R8BSB14
RNC50H17R8BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H17R8BSB14
Brief Description
RES 17.8 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H17R8BSB14.pdf
Availability of RNC50H17R8BSB14
QUANTITY
RNC50H17R8BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H17R8BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H17R8BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H17R8BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H17R8BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H17R8BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H17R8BSB14
REGULTR -5.2V1.0A 3PIN HSMD VTHT datasheet.pdf
SIDACTOR MC BI 65V 400A TO-92 datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY CONTROLLER 20QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 25POS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE DUCT TRAPEZE BRACKET datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5A TO220AB datasheet.pdf