Vishay/Dale RNC50H17R8BSRSL
RNC50H17R8BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H17R8BSRSL
Brief Description
RES 17.8 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H17R8BSRSL.pdf
Availability of RNC50H17R8BSRSL
QUANTITY
RNC50H17R8BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H17R8BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H17R8BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H17R8BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H17R8BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H17R8BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H17R8BSRSL
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 20POS STR datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 300MA 260 MOHM datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY REV 35V DO5 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 30POS datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 135NS TSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
MICRO 9C S 18" WHT FLOAT datasheet.pdf