Vishay/Dale RNC50H1800BSB14
RNC50H1800BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1800BSB14
Brief Description
RES 180 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1800BSB14.pdf
Availability of RNC50H1800BSB14
QUANTITY
RNC50H1800BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1800BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1800BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1800BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1800BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1800BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1800BSB14
EVALUATION MODULE FOR UCC28221 datasheet.pdf
QUICKIE* HEADER datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 1411 datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf