Vishay/Dale RNC50H1801BSRSL
RNC50H1801BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1801BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.8K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1801BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1801BSRSL
QUANTITY
RNC50H1801BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1801BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1801BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1801BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1801BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1801BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1801BSRSL
OSC XO 32.768MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BATTERY CLIP datasheet.pdf
RES 9.42K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC FPGA 152 I/O 256FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 1.5KV AXIAL datasheet.pdf