Vishay/Dale RNC50H1802FSB14
RNC50H1802FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1802FSB14
Brief Description
RES 18K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1802FSB14.pdf
Availability of RNC50H1802FSB14
QUANTITY
RNC50H1802FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1802FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1802FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1802FSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1802FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1802FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1802FSB14
IC DDR SDRAM 512MBIT 5NS 66TSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 40POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W/15AU datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-11.5 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.850" 5MM 3LD datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 0.05% 0.3W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 160.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf