Vishay/Dale RNC50H1821FMRE6
RNC50H1821FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1821FMRE6
Brief Description
RES 1.82K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1821FMRE6.pdf
Availability of RNC50H1821FMRE6
QUANTITY
RNC50H1821FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1821FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1821FMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1821FMRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1821FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1821FMRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1821FMRE6
36 PIN CHAMP LATCH RECEPT-SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
IC SERIALIZER DL LVDS LP 92QFN datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 GE/SW datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RES 2 OHM 8W 1% TO220 datasheet.pdf