Vishay/Dale RNC50H1822FSBSL
RNC50H1822FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1822FSBSL
Brief Description
RES 18.2K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1822FSBSL.pdf
Availability of RNC50H1822FSBSL
QUANTITY
RNC50H1822FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1822FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1822FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1822FSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1822FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1822FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1822FSBSL
RES SMD 80.6 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC CMOS QUAD 8BIT R-R 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.2A 55 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-AMCT-850-E2 datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf