Vishay/Dale RNC50H1823FMBSL
RNC50H1823FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1823FMBSL
Brief Description
RES 182K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1823FMBSL.pdf
Availability of RNC50H1823FMBSL
QUANTITY
RNC50H1823FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1823FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1823FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1823FMBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1823FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1823FMBSL Details Description
Related parts for RNC50H1823FMBSL
RES SMD 130 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC ENERGY METERING 1PHASE 24SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT MINI DIN 6P W/O PANEL datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 750 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 40V 10A 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf