Vishay/Dale RNC50H1871BRB14
RNC50H1871BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1871BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.87K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1871BRB14.pdf
Availability of RNC50H1871BRB14
QUANTITY
RNC50H1871BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1871BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1871BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1871BRB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1871BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1871BRB14 Details Description
Related parts for RNC50H1871BRB14
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PREC COMP ULTRA-FAST 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 300MA 30V datasheet.pdf
IC REGIST BUFF 27BIT DDR2 96-BGA datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 100-LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/SKT datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC OS 400W 200V datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 20POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf