Vishay/Dale RNC50H1871BSB14
RNC50H1871BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1871BSB14
Brief Description
RES 1.87K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1871BSB14.pdf
Availability of RNC50H1871BSB14
QUANTITY
RNC50H1871BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1871BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1871BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1871BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1871BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1871BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1871BSB14
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-SMD datasheet.pdf
MODULE DDR2 1GB 244-DIMM datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.1A SOT-323 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 4.7K OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES MO 1W 68K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 48V 12V 1.25A PCB datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf