Vishay/Dale RNC50H1871BSBSL
RNC50H1871BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1871BSBSL
Brief Description
RES 1.87K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1871BSBSL.pdf
Availability of RNC50H1871BSBSL
QUANTITY
RNC50H1871BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1871BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1871BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1871BSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1871BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1871BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1871BSBSL
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 18V datasheet.pdf
IC MCU 8K FLASH 512B 20SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS SOLDER FOR SRT2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 100MHZ 8UDFN datasheet.pdf
SCD 3.81/06/90F 3.2SN GN BX datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 310MA 4.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf