Vishay/Dale RNC50H1912BSRSL
RNC50H1912BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1912BSRSL
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1912BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1912BSRSL
QUANTITY
RNC50H1912BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1912BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1912BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1912BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1912BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1912BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1912BSRSL
VARISTOR 29.7V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 24POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32.3MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf