Vishay/Dale RNC50H1913BSBSL
RNC50H1913BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1913BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 191K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1913BSBSL.pdf
Availability of RNC50H1913BSBSL
QUANTITY
RNC50H1913BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1913BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1913BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)191k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1913BSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1913BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1913BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1913BSBSL
CAP FILM 0.012UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 7POS 30GOLD PCB datasheet.pdf
HM2 M BODY STYLE L datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX7453 datasheet.pdf
RES SMD 2.98KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
QSFP-CX4 DDR 4CH PLENUM OM2 24M datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 88MA 26 OHM SMD datasheet.pdf
Thermal Pad TCF 4000 PXF 1.10" datasheet.pdf