Vishay/Dale RNC50H1960BSRE6
RNC50H1960BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1960BSRE6
Brief Description
RES 196 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1960BSRE6.pdf
Availability of RNC50H1960BSRE6
QUANTITY
RNC50H1960BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1960BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1960BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1960BSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1960BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1960BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1960BSRE6
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 25NS 68PLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.620" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 338K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT OMNI POL MNT 5DBI 48" RBNC datasheet.pdf
X4 SAS - 4X LNLNK JCKSCW CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 30W 24V OUTPUT DIP datasheet.pdf