Vishay/Dale RNC50H1960BSRSL
RNC50H1960BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1960BSRSL
Brief Description
RES 196 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1960BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1960BSRSL
QUANTITY
RNC50H1960BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1960BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1960BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1960BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1960BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1960BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1960BSRSL
IC LED Driver Linear 30mA Signage 40-TQFN-EP (6x6) datasheet.pdf
FIXED IND 3MH 38MA 31.53 OHM SMD datasheet.pdf
20P MTA156 CONN ASSY 22AWG LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.511 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 2000UF 40V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 26POS datasheet.pdf
1.25MM F/L 6POS 28AWG 150MM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf