Vishay/Dale RNC50H1960FSRSL
RNC50H1960FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1960FSRSL
Brief Description
RES 196 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1960FSRSL.pdf
Availability of RNC50H1960FSRSL
QUANTITY
RNC50H1960FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1960FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1960FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)