Vishay/Dale RNC50H1962FRB14
RNC50H1962FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1962FRB14
Brief Description
RES 19.6K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1962FRB14.pdf
Availability of RNC50H1962FRB14
QUANTITY
RNC50H1962FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1962FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1962FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1962FRB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1962FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1962FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H1962FRB14
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP POLYMER 33UF 20% 12.5V SMD datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 4GBIT 800MHZ 78BGA datasheet.pdf
RES 75 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC VERT 14POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 280MA 980 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FEED FINGER PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 6.00 MHZ 18.0 PF SMD datasheet.pdf