Vishay/Dale RNC50H1981BSB14
RNC50H1981BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1981BSB14
Brief Description
RES 1.98K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1981BSB14.pdf
Availability of RNC50H1981BSB14
QUANTITY
RNC50H1981BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1981BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1981BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.98k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1981BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1981BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1981BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1981BSB14
C/A 12FIB SM MPO-MPO datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 15A TO252 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.68K OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf