Vishay/Dale RNC50H1983BSB14
RNC50H1983BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1983BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 198K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1983BSB14.pdf
Availability of RNC50H1983BSB14
QUANTITY
RNC50H1983BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1983BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1983BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)198k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1983BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1983BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1983BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1983BSB14
CONN HEADER 30POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 750PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 350V SCREW datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CABLE CAT5 0.3M datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 250V 12 OHM 100C datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf