Vishay/Dale RNC50H19R6BSRE6
RNC50H19R6BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H19R6BSRE6
Brief Description
RES 19.6 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H19R6BSRE6.pdf
Availability of RNC50H19R6BSRE6
QUANTITY
RNC50H19R6BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H19R6BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H19R6BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H19R6BSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H19R6BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H19R6BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H19R6BSRE6
CAP TANT 1500UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 237 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG BLK SHLD 100' datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.07A 70 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf