Vishay/Dale RNC50H19R6FSR36
RNC50H19R6FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H19R6FSR36
Brief Description
RES 19.6 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H19R6FSR36.pdf
Availability of RNC50H19R6FSR36
QUANTITY
RNC50H19R6FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H19R6FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H19R6FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H19R6FSR36
Related LinksRNC50H1, RNC50H19R6FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H19R6FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H19R6FSR36
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 11.2A IPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 26.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 29.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.62 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN ADAPTER 4P-4P F-M IN-LINE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP 470 UF 20% 10 V datasheet.pdf