Vishay/Dale RNC50H19R6FSR36
RNC50H19R6FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H19R6FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.6 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H19R6FSR36.pdf
Availability of RNC50H19R6FSR36
QUANTITY
RNC50H19R6FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H19R6FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H19R6FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H19R6FSR36
Related LinksRNC50H1, RNC50H19R6FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H19R6FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H19R6FSR36
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CONV DC-DC 5V 3A 15W PCB datasheet.pdf
RES 560K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 12 IN 8 OUT 24V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TAPE PTFE EXTRD FILM 1/2" X 5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf