Vishay/Dale RNC50H2003FRRE6
RNC50H2003FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2003FRRE6
Brief Description
RES 200K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2003FRRE6.pdf
Availability of RNC50H2003FRRE6
QUANTITY
RNC50H2003FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2003FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H2003FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2003FRRE6
Related LinksRNC50H2, RNC50H2003FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2003FRRE6 Details Description
Related parts for RNC50H2003FRRE6
IC DAC 8BIT DUAL PARALL 16-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A TO220-3 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
FOOT PLATE REPLACEMENT datasheet.pdf
RELAY REED 3A 12V datasheet.pdf