Vishay/Dale RNC50H2052DSB14
RNC50H2052DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2052DSB14
Brief Description
RES 20.5K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2052DSB14.pdf
Availability of RNC50H2052DSB14
QUANTITY
RNC50H2052DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2052DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2052DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2052DSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2052DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2052DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2052DSB14
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC INT PC CARD/PLL CTLR 209-BGA datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.5A 41 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 350VAC 140VDC 2AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG WHITE 500' datasheet.pdf
2.0 PITCH CABLE HOLDER datasheet.pdf
SLEEVE datasheet.pdf
SHARC PROCESSOR 200MHZ datasheet.pdf