Vishay/Dale RNC50H20R0BSRE6
RNC50H20R0BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H20R0BSRE6
Brief Description
RES 20 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H20R0BSRE6.pdf
Availability of RNC50H20R0BSRE6
QUANTITY
RNC50H20R0BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H20R0BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H20R0BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H20R0BSRE6
Related LinksRNC50H2, RNC50H20R0BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H20R0BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H20R0BSRE6
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC SCHMITT-TRG INV GATE 5TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 10POS GOLD SMD datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
LED SHUEN 1W HI POWER GRN SMD datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf