Vishay/Dale RNC50H20R0BSRSL
RNC50H20R0BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H20R0BSRSL
Brief Description
RES 20 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H20R0BSRSL.pdf
Availability of RNC50H20R0BSRSL
QUANTITY
RNC50H20R0BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H20R0BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H20R0BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H20R0BSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H20R0BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H20R0BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H20R0BSRSL
ENCODER OPTICAL ROTARY VERT PC datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A TO262-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 160K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INSERT 17POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CONN VERTICAL, THROUGH BOARD; 1P datasheet.pdf
MODULE SCR 320A MAGN-A-PAK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf