Vishay/Dale RNC50H20R5FSRSL
RNC50H20R5FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H20R5FSRSL
Brief Description
RES 20.5 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H20R5FSRSL.pdf
Availability of RNC50H20R5FSRSL
QUANTITY
RNC50H20R5FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H20R5FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H20R5FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H20R5FSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H20R5FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H20R5FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H20R5FSRSL
CABLE FLAT FLEX 24POS 0.5MM 5" datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 2POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW LLDS datasheet.pdf