Vishay/Dale RNC50H2151FRRSL
RNC50H2151FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2151FRRSL
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2151FRRSL.pdf
Availability of RNC50H2151FRRSL
QUANTITY
RNC50H2151FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2151FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2151FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2151FRRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2151FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2151FRRSL Details Description
Related parts for RNC50H2151FRRSL
TERM BLOCK HDR 40POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH LEAF LVR SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PANEL MNT TH PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO-219AB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf