Vishay/Dale RNC50H2180BSB14
RNC50H2180BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2180BSB14
Brief Description
RES 218 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2180BSB14.pdf
Availability of RNC50H2180BSB14
QUANTITY
RNC50H2180BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2180BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2180BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)218
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2180BSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2180BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2180BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2180BSB14
RES 71.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 5.1K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 780FBGA datasheet.pdf
600V PFC MODULE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 430MA 260 MOHM datasheet.pdf