Vishay/Dale RNC50H21R0FSB14
RNC50H21R0FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H21R0FSB14
Brief Description
RES 21 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H21R0FSB14.pdf
Availability of RNC50H21R0FSB14
QUANTITY
RNC50H21R0FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H21R0FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H21R0FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H21R0FSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H21R0FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H21R0FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H21R0FSB14
HDI PIN ASSY 3 ROW 312 POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-15V 15W datasheet.pdf
RECEPT WRAPOST .062"DIA .510" datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC AXIAL datasheet.pdf
SIDACTOR 4CHP 170V 400A MS013 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE A 22POS datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2A 110 MOHM TH datasheet.pdf