Vishay/Dale RNC50H21R0FSB14
RNC50H21R0FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H21R0FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H21R0FSB14.pdf
Availability of RNC50H21R0FSB14
QUANTITY
RNC50H21R0FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H21R0FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H21R0FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H21R0FSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H21R0FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H21R0FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H21R0FSB14
XFRMR LAMINATED 16VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 14SOP datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES 150 OHM 17W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 250MA SOT23 datasheet.pdf
TOOL INSERTION 22 GA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC SMCJ datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf