Vishay/Dale RNC50H2203BSB14
RNC50H2203BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2203BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 220K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2203BSB14.pdf
Availability of RNC50H2203BSB14
QUANTITY
RNC50H2203BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2203BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2203BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)220k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2203BSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2203BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2203BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2203BSB14
STAND PLASTISOL 5 POS DIP SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 34.8OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 289 I/O 780HBGA datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 6NS 60FBGA datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M18 NPN PREWIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 89.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
VHDM LITE 8 ROW BACKPLANE ASSY datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG BROWN 100' datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 500MM X 400MM datasheet.pdf