Vishay/Dale RNC50H2211BSRSL
RNC50H2211BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2211BSRSL
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2211BSRSL.pdf
Availability of RNC50H2211BSRSL
QUANTITY
RNC50H2211BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2211BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2211BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2211BSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2211BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2211BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2211BSRSL
ADAPTER 8TSSOP POWERICE/POWERIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IDC CABLE - CSR34S/AE34G/CPC34S datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 25A FLFBGA 3.5X4 datasheet.pdf
IC CLOCKED FIFO 64X36 120-TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 0.009 OHM 0.5% 5W 3637 datasheet.pdf