Vishay/Dale RNC50H2212BSR36
RNC50H2212BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2212BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2212BSR36.pdf
Availability of RNC50H2212BSR36
QUANTITY
RNC50H2212BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2212BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H2212BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2212BSR36
Related LinksRNC50H2, RNC50H2212BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2212BSR36 Details Description
Related parts for RNC50H2212BSR36
Crystal 16.000312MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf