Vishay/Dale RNC50H2231BSRE6
RNC50H2231BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2231BSRE6
Brief Description
RES 2.23K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2231BSRE6.pdf
Availability of RNC50H2231BSRE6
QUANTITY
RNC50H2231BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2231BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H2231BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2231BSRE6
Related LinksRNC50H2, RNC50H2231BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2231BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H2231BSRE6
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 90NS 52PLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 100A TDSON-8 datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 10 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.3A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 653MA 450 MOHM datasheet.pdf
FC WIRELESS K-TYPE TEMP MOD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf