Vishay/Dale RNC50H2261BSRSL
RNC50H2261BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2261BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2261BSRSL.pdf
Availability of RNC50H2261BSRSL
QUANTITY
RNC50H2261BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2261BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2261BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2261BSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2261BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2261BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2261BSRSL
IC XDCP SGL 64-TAP 2.5K 16-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
INPUT CABLE FOR K2 LINKLEDS 3M datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 300MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LCD CTLR/DRIVER UNCASED datasheet.pdf
POT 1 OHM 300W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 178 TYP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 1.5W datasheet.pdf