Vishay/Dale RNC50H2261DSRSL
RNC50H2261DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2261DSRSL
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2261DSRSL.pdf
Availability of RNC50H2261DSRSL
QUANTITY
RNC50H2261DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2261DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2261DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2261DSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2261DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2261DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2261DSRSL
CONN HEADER .100 DUAL R/A 46POS datasheet.pdf
FUSE GLASS 80MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 15MM datasheet.pdf
FERRITE CORE 10.5MM OD datasheet.pdf
IC CLK EMI REDUCTION FREQ 8SOIC datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 4POS TIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A D2PAK datasheet.pdf