Vishay/Dale RNC50H2261FSRE6
RNC50H2261FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2261FSRE6
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2261FSRE6.pdf
Availability of RNC50H2261FSRE6
QUANTITY
RNC50H2261FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2261FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H2261FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2261FSRE6
Related LinksRNC50H2, RNC50H2261FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2261FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H2261FSRE6
RES SMD 93.1 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CORELINK SPLICE WORKSTATION datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
LED ASMT-QWBG COOL WHITE 4SMD datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CARD GUIDE INSERT 6.5" 0.102" BK datasheet.pdf