Vishay/Dale RNC50H2262DSBSL
RNC50H2262DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2262DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22.6K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2262DSBSL.pdf
Availability of RNC50H2262DSBSL
QUANTITY
RNC50H2262DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2262DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2262DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2262DSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2262DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2262DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H2262DSBSL
CONN HEADER 11POS R/A SMD 15GOLD datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMA datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 45NS 44TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
HEATSHRINK 3"-6" BLACK datasheet.pdf
IC HIGH SIDE SWITCH IPS D2-PAK-5 datasheet.pdf
D4N-1B72 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 250A datasheet.pdf