Vishay/Dale RNC50H2321BSRSL
RNC50H2321BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2321BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.32K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2321BSRSL.pdf
Availability of RNC50H2321BSRSL
QUANTITY
RNC50H2321BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2321BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2321BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.32k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2321BSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2321BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2321BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2321BSRSL
IDC CABLE - MKR60K/MC60M/MCF60K datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
RES 36 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 16MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 760MA 83 MOHM datasheet.pdf
TIP .100 SCREWDRIVER FOR MT1500 datasheet.pdf
CAP 4.7 UF 20% 35 V datasheet.pdf