Vishay/Dale RNC50H2372DSBSL
RNC50H2372DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2372DSBSL
Brief Description
RES 23.7K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2372DSBSL.pdf
Availability of RNC50H2372DSBSL
QUANTITY
RNC50H2372DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2372DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2372DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)23.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2372DSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2372DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2372DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H2372DSBSL
TRANS PNP 80V 8A DPAK datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X9 10NS 32-TQFP datasheet.pdf
CONN SOCKET CRIMP - MX37 HOUSING datasheet.pdf
CONN PLUG 2 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IDC SOCKET .100" 30POS datasheet.pdf